Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest w pełni autonomiczną i sprawnie zarządzaną instytucją akademicką, posiadającą odpowiednie kompetencje i instrumenty realizacji swoich celów strategicznych. Zarządzanie strategiczne jest wspierane analizami Uniwersyteckiego Ośrodka Analiz Strategicznych, opiniami Rady Uniwersytetu oraz ekspertyzami zewnętrznymi.
Rozwój Uniwersytetu i wdrażanie zmian o charakterze strukturalnym i funkcjonalnym wynikają ze stałego dążenia do doskonałości we wszystkich sferach jego działalności. Osoby kierujące poszczególnymi jednostkami i osoby zarządzające Uczelnią monitorują osiągnięcia zespołów i dokonują ich systematycznej oceny według spójnego dla całego Uniwersytetu zestawu kryteriów. W efekcie kadra kierownicza określa i wdraża inicjatywy naprawcze, usprawnienia lub cele rozwojowe na kolejny okres.
Uniwersytet aktywnie zarządza ryzykiem, systemowo monitorując realizację celów oraz rozwijając zdolność proaktywnej odpowiedzi na zmieniające się warunki otoczenia. Polityka finansowa i inwestycyjna jest przejrzysta i podporządkowana priorytetom rozwoju Uniwersytetu. UMK zabezpiecza finansowe podstawy swojej autonomii i wzrostu dzięki zwiększającemu się udziałowi przychodów spoza subwencji w budżecie Uczelni.
Model zarządzania UMK łączy skoncentrowane przywództwo, zapewniające sterowność całej instytucji z zaufaniem do kompetencji i podejmowania samodzielnych decyzji przez osoby odpowiedzialne za realizację zadań poszczególnych jednostek organizacyjnych. Role, uprawnienia decyzyjne i relacje zarządcze są precyzyjnie i jasno zdefiniowane.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika implementuje style zarządcze, formy kierowania pracą zespołów, metodyki projektowe oraz doskonalące procesy w sposób spójny z kulturą organizacyjną Uczelni. Komunikacja wewnątrz i na zewnątrz Uniwersytetu jest systemowo wspierana, efektywna i wielokierunkowa, a komunikacja liderów - zorientowana na umożliwianie osiągnięć i współpracę. Osoby zarządzające, zarówno w obszarach nauki i kształcenia, jak i w strukturach administracji, rozumieją perspektywę pracowniczek i pracowników i są zainteresowane ich sugestiami usprawnień.
Przewodniczącym zespołu zajmującego się obszarem "Zarządzanie" jest dr Tomasz Jędrzejewski. Skład zespołu >>>